Arama
Kuruoğlu Gayrimenkul
Arama

İyi kiracı nasıl bulunur

 

iyi kiracı nasıl bulunur?

 

İyi Kiracı Nasıl Bulunur?

 

İyi kiracı nasıl bulunur? İyi kiracı nasıl anlaşılır? Ya da iyi kiracı nasıl seçilir diye düşünüyor ve bu sorular için tecrübe kökenli cevaplar arıyorsunuz bu yazı tam size göre.  

1) İyi kiracı bulmak isteyen bir gayrimenkul sahibi, her şeyden önce kendisine şu soruyu sormalı: İyi kiracı mı, iyi kira getirisi mi? Bu soruya samimiyetle cevap verdikten sonra eğer cevabınız "iyi kiracı bulmak" ise 2. adıma geçebilirsiniz. Yok hayır cevabınız "iyi kira getirisi" ise her hangi bir ilan sitesine yönelerek amaçladığınız getiriye odaklanabilirsiniz. Ancak şu uyarıyı dikkate almanızı tavsiye ederim. Rayicin dışında fazladan bir gelir beklerken fazladan bir gider ile karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Eğer hem iyi kiracı hem de iyi kira getirisi arıyorum diyorsanız bunun için uzun bir zaman beklemek zorunda kalabilirsiniz.

2) Doğru ödeme alışkanlığı olan bir kiracı adayı yüksek gelir sahibi bir kiracıdan daha iyidir. Bu nedenle kiracı adayının kredi notuna bakılarak ödeme alışkanlığı hakkında fikir edilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki insanların bankaya olan ödeme alışkanlığı ile mal sahibine olan ödeme biçimleri aynı olmayabilir.

3) Kiracı adayının hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler ise zaman ayırıp kiracının çıktığı daire çevresinde eski mal sahibi ve komşuları görüşmelidir. Eğer daha yüzeysel bir araştırma istenirse semt bakkalı ya da muhtar da fikir edinmenize yardımcı olabilirler.

4) Halk arasında "İyi kiracı" ile "devlet memuru kiracı" arasında yaygın bir yakıştırma vardır. Maaşı garanti olarak görülen memurlar kirayı günü gününe öderler ve eğer ödemez iseler Türkiyenin neresine tayin olurlarsa olsunlar, sicil numaralarıyla takip edilebilirler diye çokça tercih edilirler. Genel olarak bu yolu izleyenler haklı olsalar bile ödeme alışkanlığı bozuk olan bir kimsenin, hangi gelir durumuna sahip olursa olsun sizi üzebileceğini unutmamanız gerekir.

5) Bir gayrimenkule kira bedeli olarak değerinden biraz daha az bir ödeme yapmak isteyen bir kiracı adayı bulursanız ve o aday gayrimenkulünüz için en olası aday ise hiç tereddüt etmeden dairenizi kiralayabilirsiniz. İyi kiracı her zaman bulunamayabilir!


PAZARLAMA:
 

1) Kiralığın bir sezonu vardır. Daireler için bu süre yaz aylarında okulların tatil olması başlar ve devlet memuru tayinlerini takip eden öğrenci yerleşimlerine kadar devam eder, eylülün sonunda da biter. Kiralanmak istenen daire fiyatı doğru ise sezon içerisinde rahatça kiralanabilir. Ancak sezon dışında ise iyi bir kiracı bulunduğu zaman kira bedelinde indirim gitmek yanlış değildir.

2) İyi bir emlak firmasından yardım alın. Şartlarınızı ve kiracı profilinizi belirtin ve kiracı adayları ile birebir görüşerek kararınızı verin. Gayrimenkulünüz için birden fazla aracı talep etmeyin. Eski, kayıtlı ve bölgesinde aktif bir emlakçı dairenizi zannettiğinizden daha hızlı bir şekilde kiralamaya yardım edebilir. Ayrıca sizin için istemediğiniz talepleri eleyebilir.

3) Eğer emlakçı ile çalışmamak konusunda kesin olarak kararlıysanız internet üzerindeki ilan sitelerinden faydalanabilirsiniz. İlanınız pazarlık payını düşük tutarsanız daha fazla görüntülenir. Resimleriniz dairenin son hali ile çekilmiş olmalı ancak öncelikle daire içerisinde çöp ya da eski eşyalar var ise tahliyesi sağlanmalı ve temizletilmelidir. Resim bu şekilde çekilmelidir. Açıklamalarınız kısa, açık ve gayrimenkul hakkında bir kiracının öğrenmek isteyebileceği tarzdan gerekli bilgiler içermelidir.


KONRAT AŞAMASI:
 

1) Dairenizin elektirik, su ve doğalgaz aboneliklerini kapatarak kiracınızın kendi aboneliğini oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

2) D.A.S.K doğa afet sigortası yaptırarak aslını kendiniz muhafaza edin ve fotokopisini kiracınıza teslim edin.

3) Kefil istediyseniz kontrat aşamasında ortamda bulunabileceği müşterek bir zaman belirlenmeli.

4) Ödemeler için banka hesap numarası ya da P.T.T hesap numarası kontratın hususi şartları arasında belirtilmeli. Eğer ilk ödeme bankadan yapılamayacak ise kontratın en arka sayfasında yer alan bölüme ya da belge düzenlenerek imza karşılığı teslim alınmalı.

 
Bu sayfa 06.03.2018 tarihinde ve 14:52 saatinde güncellenmiştir.