Arama
Kuruoğlu Gayrimenkul

KURULUŞ 1990

Arama

Etkili emlak gayrimenkul pazarlama planı örneği

 

1)  Algoritma oluşturmak

2 Taşınmazın rayicini doğru belirlemek

3) Satış temsilcisi müşteriyi tanımalı ve kendini sürece hazırlamalı

4) İlan verilmelidir

5) Sosyal medya kullanılmalıdır

6) Aktif pazarlama alanının, dışında bir yerde portföy kabul edildi ise diğer emlakçılardan da yardım alınmalı:

7) Müşteri ya da gayrimenkul hakkında eski bilgilere ulaşmak mümkünse ulaşılmalıdır

8) Gerekli ise satış broşürler ile desteklenmelidir

9) Yabancı müşteriler de objektifinizde olmalı

10) Sunum yapmak

 

 

Hızlıca ve Hemen ev satma yöntemleri nelerdir?

 

 

1) İlk yapılacak şey planlamaktır ( Algoritma oluşturmak): Her gayrimenkulün alıcısı ve pazarı aynı olmayabilir. Bu başlangıç şıkkı genellikle standardın dışında bir eylem gibi gözükse de her portföy için plan önemlidir. Öyle ki bir algoritma oluşturulur ve sonra aşağıdaki sıraya göre eyleme geçilir.
Bonus=> Algoritmaya örnek=> Menemen yapacaksanız önce yağı, sonra biberi, sonra domatesi ve en son yumurtayı ilave edersiniz. Bu sıralama ve zamanlama bir algoritmadır. Bilindik yemeklerde çok kolay gelse de bilinmeyen yeni tariflerde planlayıp algoritma oluşturmak yemeği yapmaktan daha değerlidir ve yapılacak yemeğin teminatıdır.

2 Taşınmazın rayicini doğru belirlemek: Gayrimenkulü doğru değerlemek ve pazara, satıcıyı tatmin edecek ve alıcıyı da rahatsız etmeyecek bir fiyatla giriş yapmak çok önemlidir. 20 metre ön cephesi olan bir iş yeri düşünün ve çağının tam kare olduğunu. Dahası muhitinin de değerli olduğunu düşünün. İşte bu halde bile bu taşınmazın bir ederi vardır, değeri paha biçilemez değildir. Her menkul ölçülebilir ve bir değere karşılık gelen ederi vardır. Buna taşınmazın rayici denir. Rayiç en fazla %15 zorlanmalıdır. Çok kıymetli mülklerde bile fazlası gayrimenkulün satış süresini uzatır ve zorlaştırır. Hatta gerçek alıcıları bile kaçırabilir.

3) Satış temsilcisi müşteriyi tanımalı ve kendini sürece hazırlamalı: Hem satıcı hem de alıcı alışıla gelmiş karakterlerden farklı ve zor kimseler olabilirler. Ancak süreç sadece gayrimenkul satılıncaya kadar yönetilecek ve asla müşteri ile ego yarışına girilmeyecektir. Farklılıklarımız zenginliklerimizdir. Ve zor müşterilerimiz profesyonelliğimizi kanıtlayan en belirgin ispatımız olmalıdır. Alıcı ve satıcının frekansları çok zıt ise sadece son aşamada ve her biri ile yeterince ve ayrı ayrı görüşülerek sadece teyit amacı taraflar karşılaştırılabilir ve görüşmede hakimiyetin satış temsilcisinde olması sağlanmalıdır.
 
4) İlan verilmelidir: İlan vermek vermek kolaydır. Ancak onu düzenlemek biraz zaman alacaktır. İlanda resimler ve video profesyonel olmalı. resmi çekilecek gayrimenkul temizlenmeli ve var ise önemli demirbaşları ile basit ama göze çarpabilecek eksiklikleri giderilmeli. Resim bu aşamadan sonra çekilmeli ve mümkün ise kısa ama gayrimenkulün tamamına hitap eden bir video da hazırlanmalı. Ardından ilan açıklamaları kısa, öz ve yeterli düzeyde olmalı. İlanın semti net belirtilmeli ve daha sonra çevre tasviri yapılmalı. Müşterinin gelince gözüne çarpacak bir sorun var ise ya giderilmeli ya da ilanda o da belirtilmeli. Fiyat konusunda rayicin çok fazla dışına çıkılmamalı.
Eğer gayrimenkul yabancı yatırımcıya hitap ediyorsa mümkün ise farklı dillerde yayını bulunan ilan sitelerine de ilan girilmelidir. Hazır internet sözlükleri yabancı açıklamalar için geçici bir çözüm de olsa imdadınıza yetişecektir.

5) Sosyal medya kullanılmalıdır: Bugün sosyal medyanın gücünü bilmeyen kalmamıştır artık. Bir eylem başlatmak için bile kullanılabilen sosyal medya, doğru kullanıldığında bir gayrimenkulün pazarlanması konusunda belki ilan sitelerinden bile daha etkili olabilecektir. En azından en bilinen 3 sosyal medyada çok iyi görsellerle ve etkili açıklamalarla ilan yayınlanmalı ve ilan sitelerinde yayınlanan diğer ilanların linkleri sosyal medyada yayınlanmalıdır. Bu yöntem arama motorları açısından referans kabul edileceği için önemli bir taktiktir. Bir sitede başka bir sitenin linki yayınlanır ise arama motorları tarafından yayımcı site referans kabul edilir ve ilan sitesi arama sonuçlarında daha önlerde görünmeye başlar.

6) Aktif pazarlama alanının dışında bir yerde portföy kabul edildi ise diğer emlakçılardan da yardım alınmalı: Her ürünün müşterisi vardır ancak her ürün her semtte satılmaz. Sosyete pazarı muhatabının bulunduğu yerlerde olursa inanılmaz etkili olur. Ama Alakasız bir lokasyonda olursa çok verimsiz olur. Bu nedenle kurulacak tezgah müşteriye yakın ve profesyonel bir meslektaş tarafından kurulmuş olmalı. Yani Hangi semtte portföy aldıysanız o semtte ve o gayrimenkule yakın eski kuruluşlu ve dinamik bir emlakçıdan yardım almanız faydalı olacaktır. Unutmayın, gayrimenkule en yakın olan en şanslıdır olanınızdır.

7) Müşteri ya da gayrimenkul hakkında eski bilgilere ulaşmak mümkünse ulaşılmalıdır: Eski gayrimenkul kayıtları, size portföy olarak gelen gayrimenkulün ilk olarak ne zaman pazara çıktığını ve zaman içerisinde fiyatın yani emlak indeksinin nasıl değiştiği konusunda size bilgiler verecek ve belki bu yolla mal sahibinin karakteri hakkında bile bilgi edinmiş olacaksınız. Örneğin her ay gayrimenkulüne %10 zaman yapan bir satıcı ile karşı karşıyaysanız bunu önceden bilmek size avantaj sağlayacaltır. Müşterinizi ikna eder ve 3 aylık fiyatı sabit bir yetki belgesi alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Tabi ki bunu becermek sizin profesyonelliğinize kalmış bir konu.
Ayrıca eski kayıtlar gayrimenkulün başka hangi emlak firmalarına ve hangi semtte ki emlak firmalarına verildiğini de ortaya koyar ki, gayrimenkulün neden şimdiye kadar satılmadığı ile ilgili olarak da size inanılmaz bir beyin fırtınası olanağı sağlar. Unutmamak lazım ki, hem gayrimenkul hem de satıcı hakkında bazı bilgilere sahip olmak pazarlama anında inanılmaz bir avantaj sağlamaktadır. Ancak bu konuyu pazarlamanın önüne geçecek sürelerde de abartmamak lazım.

8) Gerekli ise satış broşürler ile desteklenmelidir: Bu her zaman gerekli olmasa da bazı durumlarda can kurtardığı doğrudur. Ayrıca el ilanları söz konusu portföyü sattırmasa da yeni bir müşteri ile tanışmanıza da vesile olabilmektedir. Broşürler genellikle her gayrimenkul için aktif bir etki görmemektedir. Bu nedenle bu seçime gayrimenkul temsilcisi karar vermelidir. Bir sitede 2-3 daire birden alnırsa ya da yaya trafiği mükemmel bir lokasyonda bir iş yeri yada yazıhane satışı söz konusu ise broşür faydalı olabilir. Ancak broşürün dizaynı kısa etkili ve yeterli açıklamalara sahip en önemlisi sade olmalı.  Bu el ilanları gerekirse diğer temsilciliklerde de dağıtılmalıdır.

9) Yabancı müşteriler de objektifinizde olmalı: Eğer söz konusu gayrimenkul yabancılara hitap edebilecek potansiyelde ise yabancı müşterilere de ulaşılmalı ve daha önce çalışılan yabancı müşteriler de bu konuda bilgilendirilmelidir. Ayrıca mail yoluyla da olsa yurt dışındaki müşteriler de haberdar edilmelidir. 
Yabancı müşterileri bulamıyorsanız özellikle orta doğulu hedefleriniz için semtinizde bulunan bir derneğe giderek onların dili ile bastırılmış el ilanlarını bırakarak ve mümkünse orada bir çay içerek yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Empati yapın. Eğer gurbette bir lokalde sizin dilinizde tanıtım broşürü olsa göz gezdirmez misiniz?

10) Sunum yapmak: Satıcı müşterilere bilgilendirme ve profesyonel çalışma şeklinizi gösterebilmek adına ve alıcılara da gayrimenkulü dinamik olarak tanıtmak adına mükemmel sunumlar hazırlayabilirsiniz. Sunum zaman içerisinde öyle bir hale gelir ki alıcının kararını etkileyecek duruma ulaşır ve pazarlamanın bir parçası haline gelir. 
Sunumlar için ille de tepegöz kullanmak gerekmez. powerpoint ile de hiç konuşmadan anlatmadan bir fon müziği ile de sunum yapabilirsiniz. Bu sunumlar için çok etkili arka plan müzikleri ücretsiz olarak bulunabilmektedir.
 

Etkili emlak gayrimenkul pazarlama planı örneği --- Yazı sonu -

 
Bu sayfa 02.08.2021 tarihinde ve 12:02 saatinde güncellenmiştir.