Arama
Kuruoğlu Gayrimenkul
Arama

Seçim sonrası emlak piyasaları

 

Seçim sonrası emlak piyasaları

 

           Seçim sonrası emlak piyasaları nasıl olacak? Seçim sonrası emlak piyasaları nasıl etkiklenecek? Seçim sonrası emlak piyasalarında bir hareketlenme bekleniyor mu?

Seçim sonrası emlak piyasaları

           Seçim haftası emlak piyasalarında bir hareketlik görülse de şimdilerde talep kiralık ağrılıklı olarak ilerliyor. Seçim öncesi cesaretlenen iyimser yatırımcıların bir çoğu, ya bu düşüncelerinden vazgeçtiler ya da olmadık sebeplerle verdikleri kaporaları iade alarak beklemeyi tercih etmeyi seçtiler.  Bu durum, hiperaktif girişimcilerin bile çekindiği anlamına gelir ki şuandan itibaren emlak piyasalarından satış anlamında yakın zamanlarda bir hareket beklemek fazlaca iyimserlik anlamına gelecektir.


Peki Emlak piyasaları nasıl açılabilir?

           Yüksek faiz oranlarına rağmen gayrimenkul satın almak, yatırımcıların ilgisini çekmeyeceğinden kelepir, uzun vadeli ödeme seçeneklerine sahip, cazip lokasyonlarda ve hem iyi kira getirisi olan hemde yıllık primi yüksek taşınmazlar tercih edilecektir. Bu şartlar ancak batmak üzere olan inşaat firmalarının son alternetifleri olabileceğinden, özel sektör eliyle emlak piayasalarının istenen düzeyde hareketlenmesi mümkün görünmemektedir. Uzun vadede emlak piyasalarının satılık anlamında kalıcı olarak düzelmesi ancak tüm piyasaların normalleşmeye bağlamasıyla mümkün olabilecektir.


Seçim sonrası emlak piyasalarına bir örnek

            Bu anlatılanlara somut bir örnek vermek gerekirse, Fatihte satılık daire fiyatlarının 2+1 için ortalaması 400.000 TL olarak düşünülürse, bu paraya aldığı daireyi kiralayıp gelir elde etmek isteyen bir yatırımcı aylık en fazla 1.800 TL kira alabilir. Ayrıca dairesini kiraya verdiğinde kiracının demirbaşa verebileceği zarar ve zamana dayalı olarak yıpranma payı da unutulmamalıdır. Halbuki parasını hiçbir risk almadan bankaya yatıran yatırımcı aylık 6.150 TL gibi bir elde edebiecektir. İşte bu basit örnek neden satılım daire ilanlarının hiç olmadığı kadar arttığının da cevabıdır. Bu verdiğim örnekte amaç yatırımcıyı faize yöneltmek değil emlak piyasasının halini somut bir örnekle açıklamaya çalışmaktır. 

 

Seçim sonrası emlak piyasaları

Seçim sonrası emlak piyasaları 2018 2019

 
Bu sayfa 06.04.2019 tarihinde ve 16:55 saatinde güncellenmiştir.