Arama
Kuruoğlu Gayrimenkul
Arama

Tapu nedir ne anlama gelir

Tapu nedir? sorusunun cevabını mı arıyorsunuz, Elinizde bir tapu belgesi var ve Tapu nedir ne anlama gelir? diye merak mı ediyorsunuz?  işte tapu nedir? sorusunun hem farklı terim anlamlarını hem de çeşitli kullanım biçimlerini sizin için derledik.

 

Tapu Nedir Ne Anlama Gelir?

 

Tapu nedir ne anlama gelir?

Tapu nedir? - sözlük anlamı: herhangi bir taşınmazın kime ait olduğunu izah eden resmi belge demektir.

Tapu nedir? - kurum mesken anlamı: Tapu devir işlerinin yapıldığı resmi devlet dairesi (kurumu) demektir. 

Tapu nedir? - hukuken anlamı: Bir Toprağın arazinin ya da arsanın bir kısmına ya da tamamına yapılmış bir yapının sahiplerini gösteren resmi tapu denir. Tapu, tapu müdürlüklerinde tanzim edilir ve teslim edilir. Tapu, resmi bir belgedir ve sadece tapu müdürlüklerinde tanzim edilir.


Tapu çeşitleri varmıdır? Nedir ne anlama gelir? Ne işe yarar?

Genel anlamda 4 farklı şekilde karşımıza çıkar:

1-        Devremülk: genellikle bir dairedir ve yazlık ya da istirahat (dinlenme) alanı olarak kullanılır. Çok katlı ya da çok daireli olarak yapılmış bir yapının bir dairesinin, birden çok hissedar ya da ortak tarafından belirli dönemlerce ya da günlerce kullanılmasına devremülk adı verilir.

Hisseli tapu nedir ne işe yarar?

2-        Toprak Tapusu (Hisseli Tapu): Bir arsa üzerine izinsiz olarak ya da kısmen izinsiz olarak yapılmış bir yapının, arsa üzerinde hisselendirilerek pay sahibi etme metodudur. Örnek olarak; bir malik toprak tapulu bir daire aldığında aslında arsanın belirli bir kısmına ortak olmuş olur. Yani Tapu ve belediye kurumları orada bir binanın varlığından haberdar değildir. Tapuda yapılan devir sadece arsadan hisse devretmekten ibrarettir.

3-        Kat İrtifaklı Tapu: Yapı inşaatının başlangıcı ile iskan kurulana kadar ki zamanda kullanılan ara belge olarak da düşünülebilir.İki tipi vardır.

 • İskanlı Kat İrtifaklı Tapu : Yapı bitiminde resmi görevliler tarafından kontrolleri sağlanmış yapının, projeye uygun olması durumunda alınan belgedir. Bu belgeye sahip iskanlı bir gayrimenkul krediye uygun demektir. Bu belgeden hemen sonra kat mülkiyeti kurulur/kurulabilir.
 • İskansız kat irtifaklı tapu: Yapı tamamlandığında ikan belgesi alınmamış gayrimenkullerdir. Tapu üzerinde tam olarak gayrimenkulün kaçıncı katta olduğu ve bağımsız bölüm numarası belli olsa da iskan olmadığı için bu gayrimenkuller krediye uygun değillerdir.

4-        Kat Mülkiyetli Tapu: Halk değişiyle en sağlam tapu çeşididir. Krediye uygundur ve sigorta yapılabilir. İnşaat bitiminde mühendisler tarafından incelenen bina & yapı projeye tam olarak uygun ise iskan belgesini almaya hak kazanır ve hemen atdından kat mülkiyeti kurulabilir.

Tapu senedi nedir?
Tapu dairesi tarafından bir taşınmazın kime ait olduğunuz işaret eden belgeye verilen genel isimdir. Devremülk, Kat mülkiyetli tapu, kat irtifaklı tapu ve toprak tapular için tapu senedi düzenlenebilir. 

Tapu Kadastro Nedir? Ne Demektir?
Gayrimenkullerin ya da onlara ait hisselerin tamamını ya da bir kısmın bir ya biren fazla kişiye ya da tüzel kişiye devrinin yapıldığı (tescil edildiği) ya da yenilendiği resmi kurum adıdır.

Tapu Harcı Nedir? Nereye Yatırılır? Nasıl Hesaplanır?
Tapu Harcı Nedir? Tapu devri sırasında (satış, hibe, intikal) devlete ödenen alım satım vergisidir/harcıdır. Bir diğer deyişle: Tapu devri sırasında gayrimenkulün ya da taşınmazın değeri üzerinden hesaplanarak devlete ödenen bedele tapu harcı denir. 

Tapu Harcı Nereye Yatırılır? 

 • P.T.T şubelerine
 • T.C. ZİRAAT BANKASI
 • T.C. İŞBANKASI A.Ş.
 • T.C. HALK BANKASI T.A.Ş.
 • T.C. GARANTİ BANKASI A.Ş.
 • YAPI VE KREDİ BANKASI
 • ŞEKERBANK A.Ş.
 • OYAK BANK T.A.Ş.
 • ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.
 • TURKISH BANK
 • AKBANK

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?
2019 yılının sonuna kadar kat mülkiyetli gayrimenkuller için %25 indirim vardır! Yani normalde %4 olan tapu harcı 2019 yılı boyunca Kat mülkiyetli taşınmazlar için %3'tür.
Belediye beyan değerinin alıcı için %1,5 ve satıcı için %1,5: toplam %3 olarak hesaplanan harçtır. Örnek olarak 100.000 TL beyan değeri olan bir gayrimenkulün tapu harcı 3.000 TL'dir. Ayrıca 2019 yılı için döner sermaye bedeli de 320 TL'dir. Döner sermaye, tüm tapu işlemlerinde alınır ve harç ile birlikte bankaya yatırılır.
UYARI! Kat mülkiyeti olanmayan taşınmazlar için indirim yoktur. Beyan değeri üzerinde %4 öderler ve 320 TL döner sermaye bedeli öderler.

Tapu ne demek ingilizce? ya da Tapu kaydı nedir?
"Land register" demektir.

Ortak tapu nedir?
Bir gayrimenkulün birden fazla kişi adına kayıtlı olmasına ortak tapu denir. Örneğin bir daireyi 2 ortak satın almak isterlerse tapu hisseleri 1/2 + 1/2 olarak yarı yarıya ortak olarak tescil edilir. Ve tapudan istenmesi durumunda 2 ayrı belge olarak da teslim alınabilir.

Müstakil tapu nedir? Nasıl alınır?
Genel olarak bir taşınmaz ortaksız ise yani hisse oranı 1/1 ise müstakil tapulu demektir. Ancak bazen toplumda kat mülkiyetli tapular içinde müstakil tapu ifadesini işaret edenler olabiliyor. Bu anlamda düşünlürse müstakil tapu iskanlı, kat mülkiyetli tapu demektir.

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?
Aşşağıdaki adresi ziyaret ederek ve kullanım koşullarını kabul ederek, tapu parsel sorgulama yapabilirsiniz
https://parselsorgu.tkgm.gov.tr

Tapu randevusu nasıl alınır?
Öncelikle: Tapu işlemleri için gerekli belgeler yazımızı inceleyerek, nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin.
Daha sonra tüm Türkiye için: https://randevu.tkgm.gov.tr adresini ziyaret ederek randevu alabilirsiniz. 

Tapu nedir? Ne anlama gelir? Ne işe yarar?

UYARI: Bu yazı kuruoglugayrimenkul.com adresi için kuruoğlu gayrimenkul tarafından bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Yazının her hangi bir bölümü ya da tamamı izinsiz ve bu sayfanın linki yayınlanmadan kullanılamaz. Deyat için iletişim sayfamızdan bize ulaşınız.

 

Tapu Nedir Ne Anlama Gelir?

 
Bu sayfa 01.11.2019 tarihinde ve 18:20 saatinde güncellenmiştir.